Za hranicami Taiwanu – zážitky z Japonska a Singapuru

Ahojte, cestovateľský článok je tu a ja Vám prajem príjemné čítanie!

Počas mojej výmeny sa mi naskytli dve príležistosti na cestovanie mimo Taiwanu. Ani o jednej som pred príchodom na Taiwan nevedela a ani by sa mi nesnívalo, že to bude možné. Už na prvom rotary meetingu mi však môj counselor povedal, že v marci plánujú ísť do Japonska, pretože tam majú sesterský rotary klub, dlhoročných známych a možno budem môcť ísť aj ja. Táto správa ma veľmi nadchla, no marec bola vzdialená budúcnosť a nič nebolo isté, takže som sa snažila veľmi netešiť. No ako sa čas krátil, oznámili mi, že ak mám záujem, tak do toho Japonska naozaj môžem ísť. Že môj rotary klub (som si istá, že vo veľkej miere host rodina), mi to dokonca zaplatí. No neber takúto ponuku. Jediný dôvod, prečo som trochu váhala, bol, že v tom čase sa organizoval aj veľký výlet pre výmenných študentov do Južnej Kóreii. S kamarátmi by síce pravdepodobne bola väčšia sranda, no oproti “zadarmo” bola Kórea drahá a Japonsko ako krajina predsa len lákavejšie. A tak som 14. marca prilietala na letisko v Tokiu, pripravená jednak s novým kabátom na zimu, no s veľkým nadšením na spoznávanie novej krajiny.

 

Japonsko

V Japonsku sme boli 5 dní – od 14. marca do 18. Zájazd bol organizovaný cez cestovnú kanceláriu, takže denný program vyzeral asi nejak tak, že po raňajkách v hoteli sme nasadli do autobusu, ten nás odviezol na nejaké miesto, kde sme na hodinku dve vystúpili, popozerali, pofotili a potom hurá znova do autobusu (na viac ako len hodinku dve), nechať sa odviezť niekam inam a takto dookola. Na obed sme sa väčšinou zastavili po ceste v podnikoch na takzvanú japonskú barbecue, čo je na štýl “all you can eat”, teda zaplatíte istú sumu a môžete jesť koľko chcete. Tento fakt je veľmi nebezpečná kombinácia s tým, že to jedlo je aj veľmi chutné a taktiež ponuka zahŕňa dezerty, zmrzlinu atď… Večere sme mali buď spolu s ich sesterským rotary klubom alebo v hoteli a keďže tie hoteli, v ktorých sme bývali, boli dosť na úrovni, tak ponúkali večere na spôsob švédskych stolov. Jedno šťastie, že moja rodina doma nemá váhu a že som sa po príchode z Japonska teda nemohla odvážiť, inak by som na tie barbecue a švédske stoly asi nespomínala takto veselo ako teraz. No ale dosť bolo o jedle, pridám ešte nejaké fotky, aby ste mali predstavu a poďme teraz na to, kde som vlastne bola, čo som videla a zažila.

Tak poďme na to, čo bolo počas pobytu v Japonsku najzaujímavejšie (na presný denný program si aj tak nepamätám). Keďže sa mi celkom pozdávalo opisovať tie fotky s jedlom, tak využijem tento spôsob aj teraz.

  1. Mapa metra v Tokiu

IMG_2626

V lietadle som si otvorila cestovnú príručku a dobreže som nespadla zo sedadla, keď som uvidela túto poprepletanú pavúčinku tokijského metra. Napriek tomu ako chaoticky to vyzerá, tokijské metro tvorí časť najkomplexnejšieho systému mestskej hromadnej dopravy na svete a vždy je dokonale čisté a udržiavané. Mesto, v ktorom bývam na Taiwane, má síce 2,7 miliónov obyvateľov, no linky metra máme iba dve a tak som sa cítila, akoby som prichádzala z dediny do iného sveta (niežeby som už na Taiwan neprichádzala z dediny).

2. Jedna z prvých náhodných fotiek krajiny z autobusu

IMG_2644

Aj keď táto fotka z hľadiska kvality príliš nestojí za reč, bolo pre mňa dôležité ju spraviť. Prečo? Pretože zachytáva ihličnaté stromy, les veľmi podobný slovenskému (keďže sme leteli na sever, zmenila sa aj klíma) a ja som sa pri pohľade na to na moment cítila ako doma. Nemala som ani tušenia, že Japonsko mi bude tak prípomínať domov. Zimou aká tam bola, čerstvým vzduchom a prírodou.

3. Tokio

Tak veru, prírodou tá podobnosť so Slovenskom končí. Akonáhle sme vošli do hlavného mesta, tak som iba žasla nad obrovskými budovami, čistotou, dokonalosťou chodníkov a vôbec všetkého. Taktiež, všade boli ľudia v oblekoch, čo taktiež dávalo mestu istú prvotriednu atmosféru.

To je odkaz na video, ktoré som spravila z krátkych záberov natočených z autobusu, keď som mala pocit, že všetko je tak úchvatné, až to musím filmovať.

 

 

4.  Onioshidashi park

5. Ashikaga Flower Park

6. Nikko

 

7. V tradičnom japonskom hoteli

Izby boli na japonský štýl, na večeru sme šli oblečení v Yukate a v hoteli boli aj typické japonské kúpele (hot springs).

8. S rodinkou

Na prvej fotke som s mojou host rodinou, vďaka ktorej som mala možnosť ísť do Japonska a na druhej fotke je okrem rodiny aj primátor časti Tokia, ktorý je člen tamojšieho rotary klubu.

Na záver mi nedá nespomenúť jednu zaujímavosť týkajúcu sa verejných záchodoch na diaľničných odpočívadlách (a vlastne aj všade inde). Boli zadarmo a dokonale čisté a automatizované až ste sa nemuseli dotknúť takmer ničoho okrem dverí a s vyhrievanou záchodovou doskou. Aj keď to znie trochu bizarne, pravdou je, že vyspelosť krajiny sa dosť podpisuje na kvalite verejných záchodov 😀 :D.

Japonsko bolo jednoducho úžasné. Páčilo sa mi ako krajina v každom jednom ohľade. V tom, ako pekne sa k sebe ľudia správajú, ako to tam vyzerá a ako tam všetko funguje. Človek by až neveril, že je to možné, kým to nevidí na vlastné oči. Som nesmierne vďačná za túto nepochybne obzory-rozširujúcu príležistosť. Aj keď pred tým som nikdy netúžila cestovať po ázijských krajinách, teraz je to inak. Určite sa do Japonska chcem ešte niekedy vrátiť a pobytom tam sa od nich znova naučiť čosi viac.

 

Taiwan mám rada ako svoj druhý domov, to je pravda, no ak by som vedela ako sa mi Japonsko páči, tak by som sa asi snažila dostať na výmenu tam. To som však vtedy netušila no našťastie výmena mi umožnila spoznať aj iné krajiny vďaka čomu viem, čo sa mi teraz páči viac a čo menej.  Po príchode z Japonska som túto krajina považovala za takú, ktorá vo mne zanechala doposiaľ najväčší dojem. Čosi ako ideálne miesto na Zemi. To, že sa po pár mesiacoch na prvú priečku dostane ešte niečo o čosi lepšie, som vôbec nečakala. A tu prichádza Levie Mesto.

 

Singapur

Do Singapuru ma zobrala host rodina na predĺžený víkend 16.- 18. júna (v tom čase to bolo 20 dní kým sa vrátim na Slovensko). Ako som vyššie spomenula, predčiť Japonsko to je už niečo. Singapur to dokázal. Bola som ohromená aké dokonalé, funkčné a moderné toto mesto bolo. Jednak, že v Singapure je oficiálnych jazykom aj angličtina, tak som sa po deviatich mesiacoch necítila v krajine stratená, ale práve ja som bola tá, ktorá sa tam vedela orientovať najlepšie (keďže rodina po anglicky veľmi nevie) a tak som im aj často pomáhala kupovať lístky či prekladať menu a podobne. Taktiež, od prvého momentu keď sme sa viezli z letiska do centra som si všimla, že Singapur vyzerá tak, ako keď si predstavíte grafické návrchy moderných budov, ibaže tu to tak vyzeralo v skutočnosti. Celé mesto vyzeralo akoby bolo postavené za posledné dva roky. Áno, preháňam, no taký bol môj dojem. V skutočnosti má Singapur niečo cez 50 rokov (takže áno, aj tak je veľmi mladučké) a celé bolo postavené podľa plánov. Mierny šok som dostala na letisku pri vyplňovaní formuláru na vstup do krajiny, kde som mala napísať adresu, kde v Singapure budeme bývať a oni mi kázali napísať “Marina Bay Sands”. Pred tým, ako sme išli, som si totiž Singapur trochu googlila a meno tohto hotela som si dobre pamätala. Keď si dáte do googlu “Singapur” je viac ako pravdepodobné, že prvá fotka, ktorú uvidíte, je práve tento hotel. Tri veže spojené na vrchu akoby loďou, pričom na streche je najväčší strešný bazén s takzvaným nekončeným okrajom na svete. Najznámejší a najlepší hotel v Singapure. Keď som si to pozerala z domu, povedala som si, že raz keď budem úspešná a bohatá, tak tam prídem. A tu zrazu mi povedia, že bývame v Marina Bay Sands (takto zničiť moju motiváciu…??? srandujem :)). V Singapure bolo všetko úžasné a tie tri dni som si skutočne užila. Okrem strešného bazénu najzaujímavejšie atrakcie boli park blízko pri hoteli – Gardens By the Bay a Universal Studios. Tak znova pridávam fotky a viac napíšem k nim.

Príchod tam

 

Hotel

Gardens By the Bay a Universal Studios

 

Ostatné

 

Tak to je tuším asi aj všetko ohľadom mojich dvoch výletov za hranice Taiwanu. Obidva boli skvelé a obohatili moju výmenu o zážitky z ďalších kultúr. Tak dúfam, že sa Vám článok páčil, že Ste sa dozvedeli niečo nové (občas som naozaj pridala aj nejaké fakty z wikipédie) a že sa nebudete čudovať, ak po príchode na Slovensko budem o týchto krajinách vyspevovať :).

Majte sa zatiaľ krásne, pá!

 


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s